Lato z filmem chińskim

19.06.2017


Lato z filmem chińskim

czerwiec – sierpień 2017

 

Instytut Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim zaprasza serdecznie na Lato z filmem chińskim! W co drugą sobotę wakacji (24 VI, 8 VII, 22 VII, 5 VIII i 19 VIII) zapraszamy Państwa na spotkanie z wyjątkowymi chińskimi filmami. Początek seansu zawsze o godz. 18:00, w programie krótkie wprowadzenie do tematyki filmu i pokaz filmu wraz z poczęstunkiem – oferujemy pyszną chińską herbatę i chipsy krabowe.

Poniżej lista filmów.

 

24 VI, godz. 18:00 Huayao Bride in Shangri-La (reż. Zhang Jiarui).

Film o miłości. Bardzo nietypowej. Akcja filmu rozgrywa się na chińskiej prowincji, w południowo-środkowej części kraju, w społeczności Nisu, części grupy narodowościowej Yi. Para głównych bohaterów bierze ślub, po którym, wedle tradycji kultywowanej przez ich lud, nie mogą skonsumować małżeństwa przez trzy lata. Sytuację dodatkowo komplikuje to, że oboje są związani z lokalną grupą tańca tradycyjnego – on jest jej trenerem, ona główną gwiazdą.

 

8 VII godz. 18:00 Invicible Xiaowusheng. A Peking Opera Family (reż. Ma Chongjie).

Bohaterem głównym jest jest Liang, uczeń prestiżowej szkoły artystycznej, która przygotowuje do grania w Operze Pekińskiej. Chłopiec pochodzi z rodziny o tradycjach aktorskich, jest utalentowany, ale od gry aktorskiej woli gry video. Rodzina Lianga nie może się z tym pogodzić, próbuje więc zmusić go do nauki aktorstwa, co przynosi mierne rezultaty. Z pomocą niespodziewanie przychodzi pewien młody informatyk, twórca gier komputerowych… To niezwykła opowieść o dążeniu do doskonałości w tradycyjnej sztuce, w czym zaskakująco pomocna okazuje się nowoczesna technologia.

 

22 VII godz. 18:00 My spectacular Theatre (reż. Lu Yang,).

Główny bohater tego obrazu, Chen Yu, to młody chłopak handlujący pirackimi filmami. W trakcie ucieczki przed policją dostaje się do kina dla niewidomych. Właściciel kina, Gao, przyjmuje go do pracy. Chen Yu, wbrew początkowym planom, bardzo zżywa się z tym miejscem i ludźmi z nim związanymi.

 

5 VIII godz. 18:00 Lotus Lantern (reż. Guang Xi Chang).

To jedna z niewielu animacji inspirowanych chińską mitologią. Film ten opowiada historię chłopca imieniem Chenxiang – syna bogini Sanshengmu i zwykłego śmiertelnika, Liu Yanchanga. Sanshengmu tuż przed urodzeniem Chenxianga ucieka na ziemię, zabierając ze sobą magiczną lotosową lampę. Brat Sanshengmu, bóg Erlang Shen, w zemście za ucieczkę siostry morduje Liu Yanchanga. Na wpół osieroconego Chenxianga wychowuje w ukryciu matka – bogini postanawia nie ujawniać synowi prawdy o jego pochodzeniu. Matka wraz z synem żyją w spokoju przez wiele lat, aż nagle Erlang Shen wpada na ich trop...

 

19 VIII godz. 18:00 Death and Glory in Changde (reż. Dong Chen).

Panorama jednej z najważniejszych bitew okresu II wojny świaowej w Azji, jaką była bitwa o miasto Changde pomiędzy siłami chińskimi i japońskimi. Bitwa ta, ze względu na zaciekłość i brutalność walk często jest porównywana do walk o Monte Cassino i Stalingrad. Wielka historia batalii o Changde ukazana jest w tym filmie przez pryzmat historii wielkiej miłości młodego oficera armii chińskiej i jego ukochanej.

 

Uniwersytet Wrocławski Xiamen University Hanban Institute
newsletter

Bądź na bieżąco. Zapisz się, a żadna ważna informacja Cię nie ominie.