Filmowe środy w Instytucie Konfucjusza

Filmowy czerwiec po chińsku

Środy z filmem chińskim w Instytucie Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim

Czerwiec 2016

Czerwiec. Wiosna w rozkwicie, już prawie lato. W pracy ostatnie zadania przed sezonem urlopowym, na uczelniach gorączka zaliczeniowo-sesyjna. Jak się od tego oderwać, jak od tego odpocząć? Mamy dla Państwa coś wyjątkowego na ten czas!

Instytut Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim zaprasza w czerwcu

na filmowe środy po chińsku!

W środy w czerwcu 2016 (8, 15, 22, 29) zapraszamy Państwa do siedziby Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim (ul. Księcia Witolda 47) na pokazy filmów chińskich. Filmowe środy rozpoczynać się będą o godz. 18:00 – w ich trakcie będziemy prezentować jeden film, którego pokaz poprzedzony będzie krótkim wprowadzeniem.

Pierwszym filmem, jaki zaprezentujemy, jest animowany „Lotus Lantern” - jedna z niewielu animacji inspirowanych chińską mitologią. Film ten opowiada historię chłopca imieniem Chenxiang – syna bogini Sanshengmu i zwykłego śmiertelnika, Liu Yanchanga. Sanshengmu tuż przed urodzeniem Chenxianga ucieka na ziemię, zabierając ze sobą magiczną lotosową lampę. Brat Sanshengmu, bóg Erlang Shen, w zemście za ucieczkę siostry morduje Liu Yanchanga. Na wpół osieroconego Chenxianga wychowuje w ukryciu matka – bogini postanawia nie ujawniać synowi prawdy o jego pochodzeniu. Matka wraz z synem żyją w spokoju przez wiele lat, aż nagle Erlang Shen wpada na ich trop... Ten film pokażemy 8 czerwca, start pokazu o godz. 18:00 (film z napisami w j. angielskim).

Na pokazie 15 czerwca pozostaniemy w klimacie starożytnych Chin, ale już w dużo bardziej poważnym wydaniu. Na drugi środowy wieczór filmowy w IK w UWr proponujemy film „Trzy królestwa. Wskrzeszenie smoka”. Obraz ten opowiada o losach żyjącego w III w. n.e. wojownika imieniem Zhao Zilong, który przechodzi długą drogę od szeregowego wojownika armii jednego z trzech walczących między sobą królestw, do stopnia generała. Będąc na szczycie wojskowej hierarchii Zhao Zilong podejmuje próbę pokonania władców konkurencyjnych królestw, aby ostatecznie zjednoczyć podzielone Chiny. Film z napisami polskimi – start 15 czerwca o godz. 18:00.

Trzeci film, który zaprezentujemy 22 czerwca, to „My spectacular Theatre”. Tym razem z motywów historyczno-mitologicznych przenosimy się w czasy zupełnie współczesne, do... kina. Główny bohater tego obrazu, Chen Yu, to młody chłopak handlujący pirackimi filmami. W trakcie ucieczki przed policją dostaje się do kina dla niewidomych. Właściciel tego niezwykłego przybytku, Gao, przyjmuje go do pracy. Chen Yu, wbrew początkowym planom, bardzo zżywa się z tym miejscem i ludźmi z nim związanymi. Film z napisami w języku angielskim, początek projekcji 22 czerwca o godz. 18:00.

Czwartym i ostatnim filmem będzie obraz pt. „A moment of love”. Rzecz dzieje się we współczesnych Chinach – na moment przed ślubem Ji Yaqing, młoda dziennikarka, zostaje wysłana przez swoją redakcję na głęboką, chińską prowincję. Na miejscu poznaje w niezwykłych okolicznościach poznaje młodego chłopaka, poszukującego dawnej miłości jego dziadka. Jedynym śladem, jakim dysponuje, jest korespondencja między jego dziadkiem a tą kobietą. Ji Yaqing pstanawia pomóc nieznajomemu. W trakcie wspólnych poszukiwań dochodzą do niespodziewanych dla siebie wniosków... Film z napisami w języku angielskim, start 29 czerwca, godz. 18:00.

Wszystkie prezentowane przez nas filmy pokazywane będa w siedzibie Instytutu Konfucjusza w Uniwersytecie Wrocławskim (ul. Księcia Witolda 47) w kolejne czerwcowe środy, od godz. 19:45. Zapraszamy serdecznie!

08 VI 2016, godz. 18:00 -  „Lotus Lantern”;

15 VI 2016, godz. 18:00 - „Trzy królestwa. Wskrzeszenie smoka”;